Inteligencja emocjonalna

Wiele osób zakłada, najmądrzejszy człowiek w pokoju jest zawsze najbardziej udany. Choć o wysokim IQ nigdy nie zaszkodzi nikomu, intelekt nie może być kluczowym wskaźnikiem osiągnięciem. Coraz więcej badań pokazują te z inteligencji emocjonalnej - często określane jako iloraz emocjonalny lub EQ - góruje nad kolegami w niemal każdym otoczeniu. Po prostu, jak zarządzamy naszymi emocjami odgrywa kluczową rolę w naszym sukcesie.

W rzeczywistości, może być mocniejszy niż w doświadczeniu w dziedzinie. Rekrutacja Firma Egon Zehnder międzynarodowe znaleziono kierownictwo z silnym inteligencji emocjonalnej były trzy razy większe szanse na powodzenie niż te bez. Badanie zostało przeprowadzone w trzech różnych kultur - Japonii, Niemiec i Ameryki Łacińskiej - i wszystkie dały takie same wyniki.

Więc co to jest inteligencja emocjonalna? Ponieważ teoria ta została wprowadzona do głównego nurtu w 1990, ponad 3000 artykułów naukowych zostały napisane na ten temat, więcej firm przyjmując model w praktykach zasobów ludzkich na co dzień.

"Co konieczności inteligencja emocjonalna wygląda to, że jesteś pewny siebie, dobry w pracy na rzecz swoich celów, elastyczne i giętkie," autor Daniel Goleman powiedział The Huffington Post. "Ty szybko odzyskać od stresu i jesteś odporny. Życie idzie znacznie sprawniej, jeśli masz dobrą inteligencję emocjonalną".

Inteligencja emocjonalna może być złożony problem, ponieważ czerpie ona z wielu emocjonalnych, behawioralnych i łączności teorii. W swej istocie, inteligencja emocjonalna może być opisany jako różnica pomiędzy mądrość książek i spryt ulicznych. Osoby z wysokim EQ są przekonani, i mają zdolność do kontrolowania własnych emocji i emocji innych ludzi wokół nich. Mają też mniej nierozwiązane kwestie osobiste.

1995 książka Goleman Inteligencja emocjonalna nakreśla pięć głównych dziedzin EQ w następujący sposób: