Rodzaje gier

Biorąc pod uwagę aspekt edukacyjny, generalnie wydziela się wiele gier przeznaczonych zwłaszcza dla całych rodzin, albo wyróżnionych swym specyficznym opracowaniem wyłącznie dla dzieci czy też z naciskiem na nie. Istnieje też masa wielorakich rodzajów gier odnoszących się konkretnie do młodzieży i nawet potrafiących w charakterystyczny sposób wciągnąć i zaintrygować buntujących się i mających w związku z okresem dojrzewania problemy z koncentracją ludzi młodych. W tym aspekcie nie można pominąć podczas charakterystyki między innymi gier rekreacyjnych. Są one bardzo proste do przyswojenia ich zasad, nie trzeba się ich w zasadzie w żadnym stopniu uczyć. Odznaczają się dwiema nadrzędnymi cechami takimi jak łatwość przyswojenia, prostota i przyjemność poddawania się im.
Jeszcze czymś innym są gry edukacyjne. Mają one wydźwięk gier intelektualnych, które maja wysilić dziecięce czy młodzieżowe komórki do intensywnego myślenia. Jest to wiele gier bazujących na zagadkach, przeróżnych zgadywankach, teleturniejach, skomplikowanych zasadami i wymagających zintensyfikowania wszystkich zmysłów maksymalnie jak jest to możliwe i osiągalne. W taki sposób dziecko ćwiczy swoją pamięć, wyobraźnię, zdolności logicznego i przestrzennego myślenia, uczy się i trenuje umysł. Staje się też bardziej cierpliwe, poznaje co to znaczy zdrowa rywalizacja, rozwija w sobie ambicje do osiągania sukcesów i wie, że bez pracy i wysiłku w jakimkolwiek tego słowa znaczeniu nic się nie da osiągnąć.
Gry intelektualne czyli edukacyjne świetnie sprawdzają się w przeróżnych formach – zarówno jako standardowe planszówki, jak i komputerowe formy gier. W każdym razie chodzi w nich o to, aby przykuć uwagę grającego i co za tym idzie zmusić go do koncentracji, co jest strzałem w dziesiątkę na przykład w przypadku dziecka czy nastolatka na ogół mającego z tym problemy. Do grupy popularnych typów gier zaliczyć należy niewątpliwie również gry strategiczne, jakie są planszówkami. Jeszcze co innego to gry fabularne a także odmiany gier karcianych, kolekcjonerskie gry karciane już częściej dla ludzi dorosłych – prawdziwych pasjonatów i graczy nałogowych, którzy z kartami mają styczność od zawsze i to jest przez cale życie ich wielka pasja.
Na koniec jeszcze krótka wzmianka o grach bitewnych.